مقالات

انواع دوربین های عکاسی دیجیتال

تاریخ نگارش: مرداد ماه یکهزار و سیصد و نود و نه

نویسنده: شورش مباشری

دوربین های عکاسی دیجیتال را میتوان به چند دسته تقسیم کرد:

دوربین دیجیتال تک عدسی بازتابی

این دوربین را به اختصار دی اِس اِل آر(DSLR) هم می خوانند. دوربینی است حجیم و سنگین، گران قیمت و با قابلیت تولید عکس هایی با کیفیت بالا. انجام کارهای حرفه ای، به طور نمونه عکاسی تبلیغاتی و صنعتی، با این دوربین انجام میگیرد. و برای نتیجه گیری بهتر باید ابزار جانبی لازم را هم برایش تهیه کرد. اگر چه نوع نیمه حرفه ای این دوربین هم تولید میشود، اما اساساً این نوع دوربین برای افراد نوپا توصیه نمی شود. (Digital Single Lens Reflex)

دوربین بدون آیینه

دوربینی با کیفیت مقبول، با عدسی قابل تعویض و سبُک، که بدلیل حذف آیینه، حجم آن کاهش یافته است.

دوربین میانجی

دوربین میانجی (bridge camera) پُل رابط میان دوربین تک عدسی بازتابی و دوربین ببین و بگیر (point & shoot) است. این دوربین ها چه از نظر کارایی و چه از نظر قیمت در میانه ی دو گروه یاد شده قرار می گیرند.

دوربین یکپارچه یا کامپکت

دوربین ساده و همگانی، ارزان، با حجم و کیفیت پایین، که عدسی آن تعویض پذیر نیست.

دوربین تلفن

تلفنِ همراه که دوربین هم دارد. گاهی ناخواسته با خرید تلفن صاحب دوربین هم می شویم. البته همین امر به اشاعه عکاسی و دموکراتیزه شدن آن و تبدیل هر شهروند به یک خبرنگار کمک کرده است. بیشتر این دوربین ها کیفیت چندان بالایی ندارند مگر برخی از مدل های گران قیمت.

دوربین های خاص

فن آوری های جدید، امکان پاسخگویی به نیازها را فراهم کرده است. امروز دوربین هایی برای عکسبرداری از زیر آب، عکس برداری با سرعت هزار کادر در ثانیه و بیشتر، عکس بردرای ۳۶۰ درجه، دوربین بشقاب پرنده ای که از آسمان فرد را تعقیب کرده و تصویر برداری میکند، دوربینی با حساسیت چهار میلیون آیسو و…تولید و در دسترس کاربران گذاشته میشود. زمانی این نوع ابزار به دلایل فنی واقتصادی فقط در دسترس سازمان ها یا افراد متخصص بود.

 

منبع: کتاب عکاسی مقدماتی

نویسنده: اسماعیل عباسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.